"Smadzeņu migla"
Smadzeņu migla (brain fog), nav medicīnisks stāvoklis, tomēr parasti to attiecina uz dažādu simptomu grupu: atmiņas traucējumiem, nespēju koncentrēties, grūtībām apstrādāt informāciju, nogurumu un izkliedētu uzmanību.(1,2)
Visbiežāk smadzeņu migla skar cilvēkus ar noteiktiem veselības traucējumiem, piemēram, hroniska noguruma sindromu, depresiju, autiskā spektra traucējumiem, celiakiju, neiropsihiskiem traucējumiem un citiem.(1,3)
Izrādās, arī cilvēki, kuri nesen pārslimojuši SARS-CoV-2 infekciju un ir veiksmīgi atveseļojušies pēc mēneša vai diviem var novērot šo stāvokli. Tas izpaužas kā uzmanības un prāta darbības traucējumi: palēnināta domāšana, koncentrēšanās grūtības un nogurums. (7)
Jautāsiet, kā tas iespējams, ka elpceļu vīruss izraisa prāta darbības traucējumus?
Par šadiem saslimšanas blausefektiem ziņojuši ne tikai cilvēki, kuri sastapušies ar COVID-19. Smadzeņu migla novērota arī pēc saslimšanas ar citiem vīrusiem, piemēram, SARS un H1N1. Infekcijas slimību speciālisti veic neskaitāmus pētījumus, lai iegūtu tiešu apstiprinājumu smadzeņu miglas rašanās iemesliem pēc COVID-19. Taču viens ir skaidrs jau šobrīd - stress, kas rodas, slimošanas laikā, kopā ar COVID-19 īpaši negatīvo ietekmi uz fizisko ķermeni, rada spēcīgu triecienu arī smadzeņu darbībai. Novērots, ka COVID-19 negatīvi ietekmē mūsu organismu, ja ciešam no uzturvielu deficīta vai to nepietiekamības, kas bieži skar cilvēkus ar citiem veselības traucējumiem.(4,5,6)
Lai novērstu vīrusu izraisītās blakusparādības, mūsu organismam iespējams palīdzēt ar uztura bagātinātājiem:
D vitamīns
- Daži pētījumi liecina, ka viens no smadzeņu miglas rašanās iemesliem var būt zems D vitamīna līmenis. D vitamīnam ir būtiska loma normālas imūnsistēmas darbībā. Tas nodrošina pareizu kalcija un fosfora uzsūkšanos un izmantošanu, kā arī palīdz uzturēt kaulu un zobu veselību. D vitamīnam ir būtiska loma pareizas smadzeņu darbības nodrošināšanā.
Omega-3
- Lai ikdienā optimālā daudzumā uzņemtu Omega-3 taukskābes, papildus uzturam jālieto uztura bagātinātāji, kas satur šīs vērtīgās taukskābes. To uzsver arī profesors Viljams Hariss (William S. Harris), kas ir vairāk nekā 225 zinātnisko rakstu autors par Omega-3 taukskābēm. Omega-3 taukskābes - eikozapentaēnskābi (EPA) un dokozaheksaēnskābi (DHA) saturoši uztura bagātinātāji nodrošina smadzeņu veselību, uzlabo atmiņu, uzmanību un pat garastāvokli.
Magnijs
- Daudzi cilvēki uzturā nesaņem pietiekami daudz magnija, kas var negatīvi ietekmēt smadzeņu veselību un izraisīt smadzeņu miglas simptomus, piemēram, koncentrēšanās grūtības. Pētījumā, kurā piedalījās 2466 cilvēki vecumā no 60 gadiem, atklājās, ka cilvēkiem, kuriem ir augstāks magnija līmenis, labāk veica kognitīvo funkciju, piemēram, uzmanības un atmiņas, testus, un viņiem bija mazāks kognitīvo traucējumu attīstības risks nekā tiem, kuriem ir zemāks magnija līmenis. (9,10)
C vitamīns
- Pētījumā, kurā piedalījās 80 veseli pieaugušie, atklājās, ka tiem, kuriem bija pietiekams C vitamīna līmenis asinīs, bija ievērojami labāki rezultāti, novērtējot atmiņu, uzmanību, reakcijas laiku un fokusu, nekā tiem, kuriem bija zems C vitamīna līmenis.(11) Atbilstoša C vitamīna līmeņa uzturēšana, lietojot uztura bagātinātājus ar C vitamīnu Artemed interneta veikals , var palīdzēt saglabāt smadzeņu veselību un uzlabot smadzeņu miglas simptomus.
B grupas vitamīni
- Pētījumi liecina, ka zems līmenis vai deficīts noteiktiem B grupas vitamīniem var izraisīt smadzeņu miglas simptomus, piemēram, atmiņas problēmas, koncentrēšanās grūtības. Piemēram, pētījums, kurā piedalījās 202 cilvēki ar kognitīviem traucējumiem un zemu vai nepietiekamu B12 līmeni, atklāja, ka B12 papildināšana uzlaboja izziņu 84% dalībnieku un uzlaboja atmiņas un uzmanības pārbaužu rezultātus 78% dalībnieku.(12)
- Zems līmenis vai deficīts B grupas vitamīnu, tostarp B6 vitamīna un folātu līmenis, var arī pasliktināt smadzeņu miglas simptomus, tostarp koncentrēšanās un atmiņas grūtības.(13,14)
Aminoskābes
- L-teanīns jeb L-γ-glutamiletilamīds ir glutamāta un glutamīna aminoskābju analogs, kas atrodams sēnēs un augos, piemēram zaļajā tējā. Kādā pētījumā piedalījās 69 pieaugušie vecumā no 50 līdz 69 gadiem, kognitīvo testu laikā atklāja, ka pat vienreizēja 100,6 mg L-teanīna deva uzlabo reakcijas laiku un darba atmiņu.(15)
L-teanīns palīdz:
- samazināt smadzeņu miglas simptomus,
- novērš atmiņas problēmas,
- uzlabo reakcijas laiku,
- palīdz mazināt stresu,
- uzlabot miegu.
Ja tevi piemeklējusi smadzeņu migla, konsultējieties ar savu veselības aprūpes speciālistu, lai izslēgtu nopietnus riskus veselībai, novērstu iespējamos cēloņus un atrastu atbilstošāko ārstēšanu!
Uz veselību!
Artemed
1. ; 2.; 3.; 4.; 5.; 6.; 7.; 8.; 9.; 10.; 11.; 12.; 13.; 14.; 15.; 16.