8 iemesli, kāpēc lietot vitamīnus?
22. februāris, 2022 pl. 11:33
Dzīvības procesu nodrošināšanai un veselības saglabāšanai cilvēkam nepieciešamas uzturvielas noteiktā daudzumā un koncentrācijā. Daba paredzējusi, ka cilvēks tās uzņem ar uzturu, īpaši augļiem un dārzeņiem. Taču novērojumi reālajā dzīvē rāda, ka
• 76% pieaugušo uzturā nepietiekami lieto augļus,
• 87% pieaugušo uzturā pietrūkst dārzeņu.
Un arī tad, ja ikdienas uzturs ir pilnvērtīgs un sabalansēts, nepieciešamās uzturvielas uzņemt ar ēdienu vien mūsdienās gandrīz nav iespējams. Augļi un dārzeņi tiek steidzināti augšanā, novākti pusgatavi, apstrādāti un transportēti, tāpēc tie vairs nesatur tik daudz vitamīnu un mikroelementu, kā tas bija 50 - 100 gadus atpakaļ. Pierādīts, ka pēdējos 50 gados pārtikas produktu uzturvērtība samazinājies no 30 līdz pat 75%.
Ja organismam uzturvielu nepietiek, rodas šūnu bojājumi un mūsu ķermenis sāk ziņot par to ar slimības simptomu palīdzību. Nepietiekama imunitāte, locītavu slimības, ateroskleroze, katarakta, glaukoma, neauglība, sirds un asinsvadu slimības, vēzis – tās ir tikai dažas veselības problēmas, kuru cēlonis varam meklējams vielmaiņas traucējumos.
8 iemesli kāpēc lietot vitamīnus?
1. Nodrošina veselīgu novecošanu.
Novecojot, nepieciešamība pēc uzturvielām pieaug. Jebkura slimība, zāļu lietošana, fiziska slodze, fizisks un mentāls stress, ārējās vides apstākļi - tie ir faktori, kas “nozog” mūsu organisma dzīvības nodrošināšanai paredzētās uzturvielas. Pareizi izvēlēti uzturvielu kompleksi lieliski papildinās nepieciešamās uzturvielu rezerves un nodrošinās labu pašsajūtu ilgtermiņā
2. Labvēlīgi ietekmē sirds veselību.
Sirds un asinsvadu slimības ir viens no galvenajiem nāves cēloņiem gan vīriešiem, gan sievietēm. Pētījumi liecina, ka augstas kvalitātes un pareizi sabalansētu uzturvielu kompleksu lietošana var samazināt sirds un asinsvadu slimību riskus. Vitamīniem B1, B2, B6, K1, niacīnam (B3), CoQ10 un magnijam ir būtiska nozīme sirds un asinsvadu veselībā.
3. Samazina vēža riskus.
Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem 30-50% vēža gadījumu var tikt novērsti, izvairoties no riska faktoriem un īstenojot uz pierādījumiem balstītus profilakses pasākumus. Dārzeņi un augļi satur antioksidantus – bioloģiski aktīvas
vielas, kas novērš sūnu membrānu bojājumus, palēnina novecošanas procesu, aizsargā imūno sistēmu un neļauj vēzim attīstīties. Antioksidantu īpašības piemīt
C, E vitamīnam, A vitamīnam, beta karotīnam, dažādiem karotinoīdiem, likopēnam, luteīnam.
4. Nodrošina pilnvērtīgu imunitāti.
Vitamīns C, E un jauktie karotinoīdi cīnās ar brīvajiem radikāļiem un neitralizē tos, tādējādi pasargā šūnas no to bojājuma un stiprina organisma aizsargspējas. B grupas vitamīni veicina šūnu vielmaiņu. Mikroelementi cinks, selēns, dzelzs, varš un mangāns ir svarīgas antioksidatīvās sistēmas enzīmu sastāvdaļas un tie pozitīvi iedarbojas uz imūnajām šūnām.
5. Atbalsta acu veselību.
Ikdiena pie datora rada sausās acs sindromu, veicina nogurumuacīs un nelabvēlīgi ietekmē redzi. Vitamīns A, B2, cinks un omega 3 taukskābe DHA palīdz uzturēt normālu redzi. Labvēlīgu ietekmi panāk, katru dienu uzņemot 250 mg DHA.
Pētījumi liecina, ka pilnvērtīgi un pareizi sabalansēti uzturvielu kompleksi, kas satur vitamīnus A, B2, omega 3 taukskābi DHA, luteīnu un zeaksantīnu, var samazināt mākulas deģenerācijas riskus.
6. Nodrošina veselīgu ādu, matus un nagus.
Pat īpaši kopjot un rūpējoties par sevi, āda var kļūt sausa, mati sašķēlušies un nagi trausli. Saglabāt veselīgus matus, nagus un ādu iespējams tikai iekškīgi lietojot atbilstošas un sabalansētas uzturvielas. Vitamīns C veicina normāla kolagēna veidošanos, kas nepieciešams normālai ādas darbībai. Cinks un B vitamīns parūpēsies par aknes skatru ādu. L-metionīns, L-cisteīns, biotīns jeb B7 vitamīns, selēns un cinks palīdzēs uzturēt matu veselību. Varš veicinās normālu matu pigmentāciju.
7. Uzlabo pašsajūtu.
Vitamīns B1, B2, B6, B12, pantotēnskābe, niacīns, vitamīns C, biotīns, magnijs, kalcijs, jods, mangāns un varš palīdz nodrošināt normālu enerģijas ieguves vielmaiņu, samazina nogurumu un nespēku itamīns B1, B2, B6, C, niacīns, biotins, magnijs, varš un jods veicina normālu nervu sistēmas darbību. Pareizi sabalansētas uzturvielas ieteicamas arī izdegšanas sindroma un hroniska noguruma situācijās.
8. Būtiski ūdenī šķīstošie vitamīni.
Atšķirībā no taukos šķīstošajiem vitamīniem, ar kuru lietošanu jābūt uzmanīgiem, ūdenī šķīstošos vitamīnus grūti pārdozēt. Ūdenī šķīstošie vitamīni - B, C, PP tūlītēji iesaistās organisma bioķīmiskajos procesos, rezervē neuzkrājas un ir jāuzņem ar uzturu katru dienu.